12 серпня на запрошення Світловодського міського голови Валентина Козярчука завітали представники галузі освіти із Олександрії - Борис Кравченко (на фото - праворуч), директор олександрійської ЗОШ І-ІІІ ступенів №15 та Олег Банковський, юрист управління освіти та молоді і спорту, аби поспілкуватися з місцевими колегами, розповісти про властивості освітньої децентралізації по-олександрійски, відповісти на запитання, які турбують директорів та працівників світловодських шкіл.
Борис Кравченко, директор олександрійської ЗОШ І-ІІІ ступенів №15, досвідчений керівник з 14 річним стажем зазначив, що процес децентралізації шкіл в Олександрії розпочався у 2014 році.
«Виконком обрав 10 міських шкіл, - розповів він, - які з 1 січня 2014 року стали самостійними. Нас зібрав міський голова і сказав, мовляв, хочете чи ні, а робити будемо так. Йшло важко і, відверто кажучи, було страшнувато. Але сьогодні ми бачимо, що є результат!»

За словами Бориса Євгеновича,спочатку було багато чого незрозумілого, особливо в перші місяці, але ближче до кінця першого кварталу ситуація стала прояснятися. Тим більше, що місцева влада допомагала і порадами, і грошима. Перший рік бухгалтерія була ще централізовано в управліні освіти, а в же з 2015 року 10 бухгалтерів, посади яких скорочувалися в управлінні, перейшли на роботу до шкіл, які ввели до своїх штатів посади бухгалтера.
«Всі директори у нас працюють одним злагодженим колективом, - зазначив Борис Кравченко, - ми разом вирішуємо питання, разом долаємо проблеми. І вже сьогодні, з огляду на останні два роки, я можу сказати, що директор вже не стільки педагог, скільки менеджер освіти.»

Гостям дуже сподобався приклад котельні, яку будують для обслуговування басейну та спортивного комплексу (особливо – різниця у вартості однієї гігакалорії), який навів Валентин Козярчук.

«У нас такі котельні вже мають чотири школи, - зазначив Б.Кравченко, - і там керівники дуже добре заощаджують, маючи на кінець року вільні кошти».
Далі він розповідав про особливості роботи свого навчального закладу в нових умовах, роз’яснював особливості оплати праці вчителів і досить часто скористався словом, яке допоки не дуже подобається нашим освітянам: «конкуренція». Але з іншого боку, зазначив гість, це слово означає свободу вибору і обов’язково позначається на якості освіти.
«Якість освіти у Світловодську, - зазначив міський голова, звертаючись до міських освітян, - на високому рівні і за це я вам всім дуже вдячний. Та сьогодні перед нами дуже гостро постає ще й питання енергозбереження та економного споживання ресурсів. А в цьому питанні ми дуже й дуже відстаємо. Тому так, як було раніше, більше не буде. І щоб не довести діло до безвихідної ситуації, ми маємо діяти вже сьогодні.»

Олег Банковський в свою чергу зупинився на деяких юридичних аспектах, пов’язаних із децентралізацією шкіл та відповів на запитання присутніх.
Питаннь у міських освітян виникло багато, але дуже сподобалася присутнім директорам сума 80 тисяч грн., яку олександрійському колезі вдалося заощадити за підсумками минулого року для проведення ремонтних робіт в навчальному закладі: «Нам такі гроші й не снилися!», - констатували вони.

«Вчитися доведеться всім, - констатував міський голова, - я сам вчився, коли потрапив до цього кабінету. Нічого страшного. Та я хочу вас запевнити, що без початку реформ, не тільки в освіті, а й інших галузях, ми - як громада - не відбудемося. А в усіх установчих процесах я буду вашим найпершим помічником.»
Враження від приїзду гостей з Олександрії залишилися різні, а питань, напевне, ще більше. Проте, Валентин Козярчук пообіцяв, що найближчим часом він подбає про організацію поїздки всіх бажаючих освітян Світловодська до Олександрії на оглядову ескурсію та ще декілька зустрічей, бо ж одне діло почути, і зовсім інше - побачити на власні очі.
Рекомендуємо переглянути зазначену зустріч (особливо педагогічним працівникам) на каналі Світловодського міського голови у повному обсязі. Там багато цікавого і, можливо, Ви почуєте відповіді на питання, які цікавлять саме Вас.