В наш складний час – час змін суспільних цінностей і соціальних катаклізмів, все більше дітей залишається сам на сам з ситуацією, коли стають заручниками асоціальної поведінки значимих дорослих і байдужості оточуючих. Що відчуває дитина, коли її фізичні і моральні потреби ігноруються, особливо в момент росту, розвитку і особистісного становлення? Дитина змушена виживати в таких умовах і шукати самостійно – де її вислухають, дадуть хоча б ілюзію захисту, в кінці кінців – де нагодують і зрозуміють. І добре, якщо це патронатна сім’я, в якій дитина буде тимчасово проживати, на час подолання біологічною родиною складних життєвих обставин. Але найпростіший вихід, який вона може знайти самостійно – це вулиця, з асоціальними компаніями, криміналізовані групи її однолітків, де панує своя субкультура з лідерами-маніпуляторами (ось вона – ілюзія захисту).
Нерідко в своїй професійній діяльності стикаюсь з ситуацією, коли й сім’я визначається як «благополучна», і дім – повна чаша, і догляд за дитиною цілодобовий, а дитина, особливо підліток, віддаляється від родинного кола, замикається, робить вибір на користь девіантної поведінки, вуличного життя, кримінального спрямування. Батьки, родичі, знайомі здвигають плечима - «Що йому (їй) ще не вистачало? Все є, батьки тягнуться, цілодобово пашуть, подарунками задарили…» або «Мати присвятила йому (їй) все життя, майже з ложечки годує. А воно – невдячне виросло…». Хіба таку ситуацію можна назвати складною життєвою ситуацією? Батьки не вживають алкогольні напої, не ведуть асоціального способу життя, дитина всім забезпечена. Я відповім однозначно – ТАК! Для несформованої психіки дитини, особливо під час кризи підліткового віку, коли вашу дитину пригнічує протиріччя між тим, що вона ще не доросла людина, але вже й не зовсім дитина і треба починати розуміти права і обов’язки дорослої людини – ця ситуація є життєво складною у повному значенні цього поняття.
У випадку з подарунками все просто – жоден подарунок не замінить батьківської уваги, живого спілкування, в яких дитина має потребу не лише в ранньому віці, а й під час росту, розвитку і становлення, як особистості. Батьки, в силу своєї цілодобової зайнятості, або втоми, або просто незацікавленості позбавляють дітей такої потреби, компенсуючи свою відмову дорогими подарунками. Що робить донька або син таких батьків? Бере дорогий гаджет, подарований батьками, вдягає фірмовий одяг і йде на вулицю – шукати те, чого не отримує вдома.
У випадку, коли люблячі батьки присвячують безоглядно все життя дитині, тримаючи її під цілодобовим контролем, виконуючи не кураторсько-партнерську функцію, а функцію або авторитарного цілодобового наглядача, або прислужника все трохи складніше. І один і другий випадок в педагогічній психології має назву «гіперопіка». І перший, і другий варіант викликає в дитини в підлітковому віці майже однакову реакцію – протест і бажання від неї (надмірної опіки) звільнитись. Вибір у підлітка тут теж невеликий – втеча на вулицю, в коло «однодумців». Внаслідок несформованої здатності самостійно приймати рішення, аналізувати і робити самостійний вибір, такі підлітки легко потрапляють під маніпулятивний вплив тих, хто дасть їм ілюзію свободи і особистісної самодостатності під час здійснення вчинків саморуйнівного (наркотики, ранній статевий контакт…) або кримінального характеру. Якщо врахувати те, що дитина ображена, «самонереалізована» і має протестний настрій, то перше, що вона виявляє під час зіткнення з соціумом – це агресія. Прояви якої можуть призвести до самих катастрофічних наслідків. Такі діти потребують глибокої психокорекції поведінки, особливостей характеру, якщо, звичайно, ще не запізно.
Вибір, яким татом або мамою бути своїй дитині – це ваш особистий вибір. В будь-якому випадку – будьте уважними до тих, хто лише починає своє життя поряд з вами, спираючись на ваш авторитет, на ваш досвід, довіряючи вам і люблячи вас. Любов до дитини, відношення до неї як до повноправного члена родини, вміння почути, навчити і бути партнером дасть лише позитив у ваші відносини. І повернеться до вас щасливою родиною. Бережіть своїх дітей!
Психолог Світловодського МЦСССДМ О. Коломоєць