За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну 3 –ю неділю травня проводиться – День пам’яті померлих від СНІДу. Вперше цей день був відзначений в 1983 році в Сан – Францисько, США. На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну хворобу і про неї ,практично, нічого не було відомо.
Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали
люди , яких особисто торкнулася ця трагедія,які пережили біль втрати рідних і друзів.
Мета проведення « Дня пам’яті померлих від СНІДу» є привернення уваги населення до цієї проблеми, до профілактики цього страшного захворювання, а також привернення уваги влади до соціального захисту ВІЛ – інфікованих людей.
Статистика померлих від СНІДу – катастрофічна. Від СНІДу померло людей вже більше, ніж було вбито у Другій Світовій війні в цілому .
У день пам’яті померлих від СНІДу проводяться панахиди , ходи зі свічками, теле – та радіопрограми, просвітницькі акції, благодійні концерти, художні виставки , присвячені проблемам СНІДу.
Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу - боротьба за життя.
За оцінкою ВООЗ / ЮНЕЙДС в Україні спостерігається найбільш масштабна і найнебезпечніша епідемія в Європі, яка охоплює не тільки так звані групи підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ ( споживачі ін’єкціонних наркотиків,робітники комерційного сексу, які мають секс з чоловіками), але й загальне населення в окремих регіонах України.
На початку 2016 року в Україні мешкало майже 234 тисячі людей, які живуть з ВІЛ , віком від 15 років і старше.
Основною причиною смерті хворих на СНІД в Україні залишається –
туберкульоз – понад 60% таких летальних випадків.
Метою нової Загальнодержавної цільової соціальної програми проти ВІЛ – інфекції /СНІДу на 2014 – 2018 роки є зниження рівня захворюваності і смертності від ВІЛ – шляхом забезпечення державою сталості системи надання якісних і доступних послуг з профілактики та діагностики ВІЛ – інфекції, лікування, догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ.
Про організацію: Державна Установа « Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України»
( Ц У К С ) був створений з метою покращення координації та спрямування національних зусиль для боротьби з ВІЛ, туберкульозом та іншими соціально – небезпечними захворюваннями в Україні. Центр був створений у 2012 році, на базі Державної Установи « Український центр профілактики і боротьби зі СНІД МОЗ України» та Національного центру боротьби з туберкульозом.
Символом солідарності з ВІЛ – позитивними людьми і пацієнтами, в яких розвинувся СНІД, є червона стрічка.
Ставлення людей до цієї проблеми змінилося завдяки тому, що сьогодні відомі шляхи передачі захворювання, минули панічний страх та безпорадність перед хворобою, спричинений незнанням…
Зараз інфікування ВІЛ є проблемою не тільки осіб групи ризику. Хвороба не вибирає, тому найпершим завданням у подолані епідемії залишається запобігання та профілактика.
Від захворювань , зумовлених СНІДом, в Україні з початку епідемії померло понад 25 тисяч людей. І щороку смертність від СНІДу зростає.
СНІД в Україні поширюється найбільше статевим шляхом, що спричинило вихід епідемії з групи ризику в загальну популяцію, тому в епідемію залучені соціально адаптовані люди працездатного віку. Серед осіб, що живуть з ВІЛ – інфекцією, збільшується кількість жінок. Завдяки сучасним досягненням науки і медицини , сьогодні є можливість зберегти життя тисячам хворих людей.
Кожна людина може зробити свій внесок в справу боротьби з епідемією ВІЛ / СНІД, зберегти себе і своїх близьких , пройшовши своєчасне тестування і дотримуватись відповідального ставлення до власного здоров’я, передаючи його підростаючому поколінню.
Дільничний лікар – педіатр амбулаторії № 5
КЗ « ЦПМСД м. Світловодськ»
Добровольський Володимир Іванович