День хворого, який започаткував св. папа Іван Павло ІІ у 1992 році, є широкою можливістю, щоб привернути увагу народу та громадянського суспільства до хворих людей, які страждають від різних недуг. На 11 лютого припав вибір тому, що саме в цей день у французькому місті Лурді відбулося явлення Богоматері, яка врятувала безліч людей від невиліковних хвороб. Всесвітній день хворого носить соціальний характер і припускає бути милосерднішими, ніж зазвичай. Повсюдно демонструють художні та документальні фільми з тематикою добра і любові до людей. Багато артистів дають благодійні концерти, кошти від яких передають на медичні цілі.
У папському документі зазначено наступні цілі Дня хворого:
• Звернення уваги Божого народу, та, як наслідок, численних католицьких установ охорони здоров’я і самого громадянського суспільства на необхідність забезпечити кращий догляд за хворими;
• Допомогти хворим зрозуміти цінність страждання на фізичному, але, найперше, на духовному рівні;
• Особливим чином залучати єпархії, християнські громади та релігійні сім’ї до пасторальної праці в сфері охорони здоров’я;
• Заохочувати залучення цінного внеску волонтерів;
• Нагадувати про важливість духовного і морального становлення медичних працівників;
• Допомогти краще зрозуміти важливість духовного супроводу хворих з боку єпархіальних священиків та чернецтва, а також тих, хто живе і працює поруч зі страждаючими.
У різних країнах цей день відзначають різноманітними ініціативами та програмами на рівні медичних установ.
День хворого покликаний сприяти наступним сферам діяльності:
• Привернення уваги та інформування
Перш за все, необхідно привернути увагу спільнот до значення та завдань Дня хворого. Задля того, щоб привернути увагу великої кількості людей, інформувати їх про День хворого.
• Формування і трансформація культури
Церква намагається протистояти клімату гедонізму і релятивізму, який переважає у сучасному суспільстві, прийняття і цінність вразливості, що представлена хворобою, старістю і смертю. Важливе завдання для хворого – це змінювати культуру, поширюючи ті цінності, які гуманізують людину, життя і страждання. Серед культурних ініціатив, які організовують з нагоди Дня хворого, можна назвати: круглі столи, зустрічі й конференції на теми, пов’язані з Днем хворого, зустрічі з молоддю у школах, мистецькі конкурси, навчальні зустрічі волонтерських груп, свідчення хворих та інтерв’ю.
• Літургійні ініціативи
У багатьох місцях ця сфера діяльності є, на жаль, чи не єдина, яка існує. Серед літургійних ініціатив, які проводяться в парафіях, лікарнях та єпархіях, слід відзначити: свята літургія за хворих в соборі, яку очолює єпископ, звершення таїнства єлеопомазання літніх людей та хворих у парафії, молитовні чування молодих людей. День хворого покликаний активізувати або посилити ініціативи, спрямовані на допомогу хворим, особам з обмеженими можливостями та літнім людям шляхом періодичного перепису, фіксації матеріальних, моральних та духовних потреб і залучення різних груп до цього служіння.
З нагоди Дня хворого волонтери приносять символічні подарунки тим, хто страждає у лікарнях та будинках престарілих, а в деяких місцях школярі дарують пацієнтам свою посмішку та листи.
На пастирському рівні багато єпископів використовують цю нагоду для відвідування хворих у лікарнях; у різних єпархіях відбуваються щомісячні реколекції для священиків, присвячені роздумам про пасторальну працю в сфері охорони здоров’я; у різних парафіях спільноти долучаються до просвітницьких чи пастирських ініціатив.
Загалом, День хворого – це найкращий шлях для підвищення чуйності християнських спільнот та громадянського суспільства до світу страждання. Проте важливо, щоб цей День не зводився до однієї окремої події, а щоб підготовка і супровід відбувалися й упродовж наступних місяців з метою забезпечення постійної праці християнської спільноти поруч із страждаючими.
Профілактика захворювань в даний час грає важливу роль. Здорова людина здатна на все, оскільки її внутрішні ресурси невичерпні. Однак століття швидкостей і технологій істотно підтриває нашу психіку.
Серед населення міста Світловодськ за 2017 рік було зареєстровано в КЗ «ЦПМСД м.Світловодськ» 64950 захворювань, серед них вперше – 16502 . Показник поширеності захворювань серед всього населення міста за 2017 рік зменшився у порівнянні з минулим роком на 1,7 % і становить 116354,1 на 100 тис. населення (за 2016 рік - 118382,7). Показник захворюваності серед всього населення міста також зменшився на 8,7 % і складає 30099,8 на 100 тис. населення проти 32982,1 на 100 тис. населення минулого року. Зокрема, серед дорослого населення відмічається зменшився поширеності захворювань на 2,4 % і зменшення захворюваності на 29,7%. Серед підлітків спостерігається зменшення як поширеності , так захворюваності порівняно з 2016 роком ( відповідно на 15,2% та 14,4%) . Серед дітей відмічається збільшення показників як поширеності так і захворюваності ( відповідно на 52,2 % та 56,1%). В структурі поширеності захворювань серед дорослого населення , як завжди, на першому місці знаходяться хвороби системи кровообігу - 61,1% . Серед дитячого населення в структурі поширеності захворювань превалюють хвороби органів дихання - 81,3%.
Кажуть панацеї від хвороб не існує. Але погодимося з тим, що наші емоції і думки формують певні картинки, які потім можуть втілитися в життя. Людина повинна піклуватися про себе та інших, щоб допомогти організму протистояти негативним реакціям.
Завідувач амбулаторією №6 КЗ «ЦПМСД м.Світловодськ» ,
лікар загальної практики сімейної медицини
Боровик Юлія Олександрівна